Quick Links

AOMA House of Delegates 2013 - 2014


Speaker of the House of Delegates: John F. Manfredonia, D.O.
Vice Speaker of the House of Delegates: Jeffrey W. M

View Map of AOMA Districts

Delegates

Alternates

   

District 1

Northwest Maricopa County including (but not limited to) El Mirage, Glendale, Litchfield Park, Sun City, Sun City West, Surprise, Peoria, and West Phoenix
 

Ronald J. Bitza, D.O. Robert Downey, D.O.
William H. Devine, D.O. Patrick Hogan, D.O.
Diane E. Juillard, D.O.  Kit C. McCalla, D.O., M.B.A.
Lori A. Kemper, D.O., MS Tracy O. Middleton, D.O. 
Adam S. Nally, D.O.  Brian Rizzo, D.O. 
Howard M. Shulman, D.O.  Chirag Trivedi, D.O. 
Katherine Worden, D.O. Anthony M. Will, D.O. .
   

District 2

Maricopa Country including (but not limited to) Central Phoenix, and New River
 
Gloria Adams, D.O. E. Griffin Cipolla, D.O. 
R.B. Carnicky, D.O. Milissa A. Cooper, D.O. 
Craig Cassidy, D.O. Stephen Davidson, D.O.
Neal Galen, D.O.  James Dearing, D.O.
Paul Steingard, D.O.  Michelle Mifflin, D.O. 
Scott A. Steingard, D.O.  Wendell Phillips, D.O.
  Frank Vericolli, D.O.  

District 3

Northeast Maricopa County including (but not limited to) Carefree, Cave Creek, Paradise Valley, Phoenix, and Scottsdale
 
Marvin Borsand, D.O. Estelle Farrell-Nierenberg, D.O. 
Michael Castro, D.O. Kathleen Gerace, D.O. 
James Cole, D.O. Afeworki Kidane, D.O. 
Susan Del Sordi-Staats, D.O. Mark Kiffer, D.O. 
Charles Finch, D.O. Vafa Matin, D.O.   
Susan Garand, D.O. Markham McHenry, D.O.
Leroy Kareus, D.O.  Molly Walsh, D.O. 
F. Timm McCarty, D.O.   
 Kristin Nelson, D.O.  
Bunnie Richie, D.O.   
Vas Sabeeh, D.O.     
Art Schurgin, D.O.   
   

District 4

Southeast Maricopa County including (but not limited to) Apache Junction, Mesa, and Queen Creek
 
Stanley Brysacz, D.O. Richard Dobrusin, D.O.
Bradley C. Downing Jr., D.O. Robert D. Gunnink, D.O. 
Gary W. Eden, D.O.  Travis Howard, D.O.
Stacia Kagie, D.O.  Mitchell Kasovac, D.O.  
Christopher J. Labban, D.O. Barbara J. Newman, D.O.
Robert Marotz, D.O. Karen J. Nichols, D.O., MA 

Thomas E.
McWilliams, D.O. 

William Zipperer, D.O. 
 George Parides, D.O.  

District 5 

Southern Maricopa County including (but not limited to) Avondale, Buckeye, Chandler, Gilbert, Goodyear, Laveen, Phoenix, Sun Lakes, and Tempe
 
David England, D.O. Kevin McCabe, D.O.
Dave Mendelson, D.O. Melody Rodarte, D.O. 
Homan Mostafavi, D.O. Jordan Ross, D.O.
H.C. Watters, D.O.  Kurt Steinke, D.O.
  Merle Turner, D.O. 
   
   

District 6

Pima, Cochise and Santa Cruz Counties
 
Kim Carlson, D.O. Roberta Hindenlang, D.O.
Michelle Eyler, D.O. Lori Levine, D.O.
Jennifer Howell-Welle, D.O. Nicholas Pazzi, D.O. 
Julie McCartan Marsh, D.O.  
John McCracken, D.O.  
Scott Welle, D.O.  

District 7 

The balance of the State of Arizona
 
Bradford Croft, D.O., MBA Laurel Mueller, D.O.
Donald J. Curran, D.O. Jean Paul, D.O.
Deborah Hudak, D.O. Joyce Richards, D.O.
Kathleen Naegele, D.O. Bill C. Stonecipher, D.O.  
Kelli M. Ward, D.O., MPH Dana Vitale, D.O. 
   Ed Wheling, D.O.
   

Students

 Ryan Martin, AZCOM  
Mariam Ter-Stepanian, SOMA  Joshua Nead, SOMA

 

Arizona Osteopathic Medical Association
5150 N.16th St., Ste. A-122
Phoenix, AZ 85016
Phone: (602) 266-6699 | Fax: (602) 266-1393
Contact Us| Sitemap